Vytvořte s námi ozdobný adventní věnec!

Věnce 16b

Vyrábíte si adventní věnec sami doma anebo dáváte přednost jejich nákupu? A jste fanoušky tradičních věnců nebo moderních trendů? My jsme se letos pustily do těch tradičních, krojovaných.

Věnce k Vánocům prostě neodmyslitelně patří. Zavěšené na dveřích evokují slavnostní atmosféru vánočních svátků, a umocňují teplo domova, které s chumelenicí za okny doceňujeme více než kdy dříve.
My máme adventní věnce moc rády, ať už se jedná o ty položené na stolech a svátečních tabulích, tak ty, které zkrášlují naše domovy zavěšené na dveřích, trámech či zdech. A víte, co je na nich nejlepší? Není vůbec těžké je vyrobit! Pusťte se do toho s námi!

 Co budeme potřebovat?

  • věncový korpus (seženete v květinářství nebo v hobby marketech)
  • aranžérský drátek
  • tavnou pistoli
  • nůžky
  • klasy, levanduli, živé květiny, větvičky jehličnanů
  • sušené ovoce
  • ozdoby dle vlastního uvážení - my zvolily skořápky vlašských ořechů, lískové oříšky, makovice, kartomos, květy bavlníku, tillenium, spidergum knobs

 

Věnec 01

 

Nejprve si vytvoříme základ. Spodní část věnečku omotáme sisalem, který upevníme po stranách zavázáním, a případně dolepením tavnou pistolí. Ve věnci nám tak sisalová vlákna vytvoří podklad pro další ozdoby.

K sisalu začneme směle připevňovat připravené klasy, levanduli anebo větvičky jehličnatých stromků. Zelená dodá věnci barevnost, ale pamatujte na to, že tyto větvičky také dříve uvadnou a opadají, tak zvažte, jestli je chcete využít. Jednotlivé větve či klasy upevňujeme aranžérským drátkem nebo vlepujeme s pomocí tavné pistole.

Pak začneme postupně připevňovat další ozdobné prvky. My jsme vsadily třeba na květy bavlníku, které jsou letos horkým trendem! Božsky vypadají také sušené pomeranče, jablíčka, skořice, badyánové hvězdičky anebo makovice. My jsme navíc přidaly naše handmade modrotiskové salonky, které se chystáme využít i ke zdobení váz s chvojím nebo na vánoční stromeček.

Klíčem ke zdobení je asymetrie. Zkuste pokládat jednotlivé ozdoby co nejvíce nesouměrně, uvidíte, že ve finálním výsledku to bude fungovat. Hotový věnec můžete ozdobit dekorační stuhou anebo jej nechat skromnější a tradičnější, tak, jako my. My jej budeme na dveře připevňovat přírodním provázkem.

 Věnec 08

Věnec 10

Věnec 11

Ještě o něco jednodušší variantu dokážeme vytvořit s pruhem látky, který připevníme na věncový korpus. Získáme tak netradiční formu, která se nám ale bude dobře zdobit. Látku ideálně připevňujeme asymetricky. Bude to fungovat, pamatujete?

Věnec 12

U tohoto věnce si ke zdobnosti pomůžeme květy bavlníku a našimi handmade kolečky, které se chystáme také opoutkovat a navěšet na větve. Přidáme sušené pomeranče, sisal, nějakou tu makovici a klas nebo zelenou větvičku a hurá! Věnec je na světě!

 

Věnec 13

Věnec 14

 

Zelený adventní věnec - oblíbená a voňavá klasika

Do třetice se podíváme na to, jak si vytvořit zelený adventní věnec z větviček jehličnanů. Chvojí na jeho výrobu můžete ostříhat ze stromů na zahradě, anebo koupit v hobby marketech. My jsme letos chvojí objednávaly na internetu, zahrady jsou již značně prořídlé. Na Zafido jsme zvolily černou borovici a kavkazskou jedli.

Věnce 01   Věnce 08   Věnce 09

Zdobné prvky jsme rozšířily o živé rostliny, v našem oblíbeném květinářství u Handuly jsme si pořídily pár větviček eukalyptu, nevěstin závoj, pár stonků fialové limonky a červené jeřabiny, které nakonec udělaly hromadu parády.

Na výrobu věnce je dobré se připravit. Doporučujeme si nastříhat větvičky předem, bude se vám pak lépe plést a zpracovávat. My jsme si nastříhaly větve na cca 10 cm dlouhé kousky a roztřídily si je na dvě hromádky. Zpracovaly jsme si také rostliny z květinářství. Eukalyptus jsme zkrátily, jeřabiny rozebraly na malé větvičky, a nevěstin závoj a limonku nastříhaly do malých snítků.

Věnce 12  Věnce 11

Jako základ jsme tentokrát použily slaměný korpus. Ten v tuhle dobu seženete opravdu všude, i v některých hypermarketech. Použít můžete i ten polystyrenový bílý, ale tenhle je přece jen o něco ekologičtější.

Upevnily jsme si kolem věnce aranžovací drátek, a začaly pomalu přikládat větvičky. Střídaly jsme jedlové a borovicové větvičky tak, aby byl věnec co možná "nejstřapatější", u jedné varianty věnce jsme navíc tu a tam připletly větvičku eukalyptu.
A ano, zamazaly jsme si prsty od smůly, čemuž se dá vyhnout použitím jednorázových rukavic. Ale pozor, ty se zase velmi rády připlétají do věnce.

Věnce 13   Věnce 14

Když máme věnec dopletený, přichází čas na zdobení. My jsme u jednoho věnce zvolily zdobení jeřabinami, které jsme za pomocí tavné pistole opatrně vlepovaly mezi jednotlivé větvičky. Díky tomu nám malé jeřabiny krásně rozsvítily plochu věnce. U druhého věnce jsme postupovaly podobně, ale vlepovaly jsme snítky nevěstina závoje a limonky.

Věnce 15  Věnce 01

Věnce 16

Nakonec jsme věnec asymetricky dozdobily obilím, květy bavlníku, spidergum knobs, plody tillenia a vlašskými a lískovými oříšky. Tyhle radosti jsme pořídily na webu Decoupage tvoření. Předem varujeme, je to nebezpečné, člověk tam utratí hromadu peněz!

Nebojte se kombinovat tradiční a moderní prvky. Podle nás spolu dost dobře fungují. Modrotisk a bavlník? Eukalyptus a oříšky? My říkáme ano, vyzkoušejte to taky!

Věnce 05  Věnce 06

Věnce 18

A jak jste letošní adventní věnec pojali vy? Pochlubte se nám fotkou na instagramu s hashtagem #věnecvkroji a vyhrajte vánoční odměnu!

A pokud nejste fandou vánočního tvoření, pořád můžete odlehčit našim zásobám a pořídit si věneček od nás.

6